کد : 5538-5282      تاریخ : شنبه، 27 آبان 1391
تعداد بازدید : 4310
فیلم Hugo
محسن موسوی یکی از بزرگ ترین آرتیست های ایرانی دنیا و سرپرست جلوه های ویژه تیم Pixomondo بخش های زیادی از جلوه های ویژه این فیلم را بر عهده داشته است که در طول پنج سال گذشته او و تیمش در پروژه های مختلفی چون(Sucker Punch, 2011)، (Red Tails -2012)، (2012 -2009)، (Hindenburg-2011)حضور قدرتمندی داشته اند.
نویسنده: علی مطمئن زاده
 

کارگردان :

مارتین اسکورسیزی

نویسنده :

جان لوگان

بازیگران :

 

Ben Kingsley

Georges Méliès

Christopher Lee

Monsieur Labisse

Asa Butterfield

Hugo Cabret

Chloë Grace Moretz

Isabelle

Jude law

Hugo's Father

مدت زمان فیلم :

126 دقیقه

تهیه کنندگان:

 جانی دپ

 

مارتین اسکورسیزی

گراهام کینگ

تیم هدینگتون

 
خلاصه داستان فیلم:
فیلم هوگو برگرفته از کتابی به نام(اختراع هوگو کابره) اثر برایان سلزنیک(Brian Selznick) است. داستان فیلم، پسری یتیم به نام(هوگو کابره) را در دهه 30 میلادی روایت می کند که در ایستگاه قطار مونپارناس در شهر پاریس به طور مخفیانه در میان ساعت های این ایستگاه زندگی می کند و به طور اتفاقی با پیرمردی به نام  ژرژ مِلییِس(Georges Méliès) برخورد می کند که یکی از پیشگامان سینما در دوره صامت است و سپس آشنایی او با دختر خوانده پیر مرد و ماجرای اسرار آمیز آدم ماشینی که پدر هوگو در حال ساخت آن بود و ماجرایی مرموز به دنبال راز آدم ماشینی که گویی همه زندگی اش به آن وابسته است.
 
 
نوع پرداخت فیلم در مورد تمامی شخصیت های فیلم در نوع خود جالب است به خصوص ژرژ ملیس که به تنهایی بر تاثیرگذار بودن فیلم تأثیر زیادی داشته و هم چنین تعقیب و گریزهای قهرمان داستان در ایستگاه قطار بر جذابیت های آن می افزاید.
در این فیلم از تکنیک CGI استفاده شده است و اولین نمای فیلم با نمایش منظره وسیع شهر پاریس از بالای آن شروع شده و به چهره هوگو که از پنجره ای در بالای ساعت ایستگاه قطار در حال تماشا است ختم می شود و در ادامه، تعقیب و گریز میان مسافران از دست بازرس بد اخلاق ایستگاه که همیشه هوگو پیروز این پیکار است و فلش بک فیلم به پدر هوگو با بازی «جود لا» و ساخت ماشین آهنی و یادداشت های زیادی که از خود برجای گذاشته و ملاقات با جرج ملییس و سپس برخورد با ایزابل و نشان دادن دنیای مرموزشان به هم دیگر، هوگو را تبدیل به یک کتاب برجسته و خواندنی کرده که واقعاً از آن فیلمی  مهیج و باورپذیر ساخته و حتی توانسته کودکان را نیز به سمت خود بکشاند.
 
 
اطلاعات تولید:
اسکورسیزی با انتخاب گروه خود اقدامی چشم گیر متشکل از استعدادهای در حال پیشرفت در کنار ستاره هایی از جمله Ben Kingsley(بازیگر فیلم های شاهزاده پارسی، جزیره شاتر)، Sacha Baron Cohen(ماداگاسکار 2)،Christopher Lee(ارباب حلقه ها، جنگ ستارگان، دراکولا)، Richard Griffiths(دزدان دریایی کاراییب، هری پاتر) و Jude Law(شرلوک هولمز، هوش مصنوعی، سرایت) که توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند.
به همان اندازه عوامل پشت صحنه نیز عواملی حرفه ای هستند که اکثراً در فیلم های قبلی اسکورسیزی با او همکاری داشتند که می توان به Robert Richardson مدیر فیلم برداری برنده دو جایزه اسکار برای فیلم های(Inglouriuos Basterds, The Aviator) و یا(Dant Ferreti) سرپرست طراحی صحنه برنده دو جایزه اسکار برای فیلم های(The Aviator, Sweeney Todd) و در بخش تدوین(Thelma Schoonmaker) برنده جایزه اسکار برای فیلم های(The Departed,Shutter Island) و سرپرست جلوه های ویژه(Rob Legato) برنده جایزه اسکار برای فیلم های(Titanic،Shutter Island) و در بخش طراحی لباس(Powell Sandy) برای فیلم های( The Aviator,The Young Victoria) و در نهایت(Howard Shore) آهنگ ساز فیلم و برنده سه جایزه اسکار برای فیلم های(The Departed،The Lord of The Rings) می توان اشاره کرد  که  می توان گفت هر کدام از این عوامل در کار خود بی نظیر هستند.
 
 
جلوه های ویژه در خدمت فیلم Hugo
محسن موسوی یکی از بزرگ ترین آرتیست های ایرانی دنیا و سرپرست جلوه های ویژه تیم Pixomondo بخش های زیادی از جلوه های ویژه این فیلم را بر عهده داشته است که در طول پنج سال گذشته او و تیمش در پروژه های مختلفی چون(Sucker Punch, 2011)، (Red Tails -2012)، (2012 -2009)، (Hindenburg-2011)حضور قدرتمندی داشته اند.
در فیلم Hugo تیم Pixomondo  بیش از 800 شات را به عنوان تیم اصلی جلوه های ویژه به پایان رساند  که سرپرستی جلوه های ویژه فیلم را  Rob Legato خلاق و مبتکر بر عهده داشت که  وی برنده جوایز متعددی در بخش جلوه های ویژه شده که می توان به جایزه اسکار بهترین جلوه های ویژه  برای فیلم Titanic و Visual Effect Society Award که به اختصار VES Award  نامیده می شود برای فیلم Aviator The اشاره کرد.
 
 
تیم Pixomondo کار بر روی هوگو را در ماه ژوئیه سال 2010 شروع کرد و به طور معمول برای انجام این حجم جلوه های ویژه، نیاز به 58 هفته زمان لازم است، اما کمپانی Pixomondo در این مورد تنها 38 هفته زمان داشت که برای حل این مشکل  تیم های Pixomondo  در سراسر جهان که شامل 10 استودیو می شوند با یک همکاری بسیار فشرده و تنگاتنگ جلوه های ویژه فیلم را در سر وقت برنامه ریزی شده تمام کردند. Rob Legato درباره ی تیم Pixomondo این گونه اظهار کرده "برای این فیلم توانایی های Pixomondo  در جهت بهره برداری هرچه بیشتر از استودیوهای داخلی بسیار با ارزش بود و دارا بودن این نیروی خلاق و مبتکر بسیار دل گرم کننده است، در این پروژه که از قسمت های زیادی تشکیل شده است تیم Pixomondo و Ben Grossmann(مدیر بخش جلوه های ویژه کمپانی Pixomondo) به گونه ای خستگی ناپذیر، سعی می کردند خواسته های ما را به تصویر بکشند".
 
 
از جمله نرم افزار هایی که در این فیلم از آن ها استفاده شده می توان به 3Ds Max،Maya ،Nuke ،Rhino ،Ocula SynthEyes ، Adobe Premier CS5،After Effect ، Mari، Photoshop نام برد.
در این فیلم علاوه بر جلوه های ویژه کامپیوتری برای خلق تصاویر از ماکت های مینیاتوری نیز استفاده شده، دلیل این کار پافشاری کارگردان مارتین اسکورسیزی بود که از تیم جلوه های ویژه این درخواست را داشت که صحنه خارج شدن قطار از ریل و ورود آن به خیابان را به صورت مینیاتوری دقیقاً بازسازی کنند که باعث شد تا تصویر قطاری که در سال 1895 در ایستگاه گرانویل پاریس از روی قسمت جلویی خود در خیابان سقوط کرده دقیقاً بازسازی شود، البته در اندازه ای بسیار کوچک تر. 
 
 
جوایز:
راجر ایبرت یکی از معروف ترین منتقدان هالیوود در مورد هوگو این گونه اظهار نظر کرده که فیلم شبیه هیچ کدام از فیلم های دیگر مارتین اسکورسیزی نیست، اما محبوب ترین کار او در بین فیلم های او خواهد بود.

برنده جایزه بهترین کارگردانی از مراسم گلدن کلوب  
برنده جایزه بهترین کارگردانی  از انجمن ملی منتقدان
برنده جایزه بهترین فیلم  از انجمن ملی منتقدان
برنده جایزه بهترین کارگردانی از انجمن منتقدان شمال تگزاس
برنده جایزه جلوه های ویژه در مراسم سالیانه انجمن جلوه های ویژه(Visual Effect Society Awards)
نامزد بهترین فیلم نامه اقتباسی از کتاب اختراع هوگو کابره از انجمن نویسندگان آمریکا
نامزد بهترین تدوین صدا و موزیک فیلم از جوایز حلقه طلایی 2012
نامزد بهترین فیلم  بهترین کارگردانی و بهترین فیلم برداری از انجمن منتقدان فیلم آنلاین
نامزد 9 رشته در مراسم بفتا(British Academy Film Awards) در بخش بهترین کارگردانی، بهترین موزیک اورجینال، بهترین فیلم برداری، بهترین تدوین، بهترین طراحی صحنه، بهترین طراحی لباس، بهترین گریم، بهترین باندسازی و بهترین جلوه های ویژه
 
 
هوگو ساخته مارتین اسکورسیزی با 11 رشته نامزدی در اسکار امسال در صدر قرار دارد. رشته هایی که هوگو در آن نامزد دریافت آکادمی اسکار شده است عبارتند از : 
بهترین فیلم، بهترین کارگردانی(Scorsese Martin)، بهترین فیلم نامه اقتباسی(John Logan) بهترین تصویربرداری(Robert Richardson)، بهترین تدوین(Thelma Schoonmaker)، بهترین طراحی صحنه(Dant Ferreti ,Dfrancesca Schiavo)، بهترین طراحی لباس(Sandy Powell)، بهترین موسیقی(Howard Shore)، بهترین میکس صدا(Martin Seeley)، بهترین باندسازی(Philip Stockton، Eugene Gearty) و بهترین جلوه های ویژه(Rob Legato).
شایان به ذکر است این فیلم در سی امین دوره جشنواره فیلم فجر به صورت سه بعدی در تالار ایوان شمس به نمایش در آمد. 
 
 
 

 نظرات بینندگان
انتشار یافته : 2
عاطفه  | پنجشنبه، 2 مرداد 1393 08:08:50
1
0
پاسخ
از این مطلب هم خیلی خیلی استفاده کردم ، باز هم از سایت مفید و پربارتان متشکرم...
آرش  | پنجشنبه، 21 دی 1391 20:24:34
5
0
پاسخ
خیلی خوب بود مرسی،منتظر مطالب بعدی هستم.
نظر شما :